روف گاردن چیست؟

روف گاردن

امروزه حین عبور از خیابان‌ها یا رفتن به محیط‌هایی مثل رستوران یا بیمارستان و حتی محیط کار، نگاهمان محو محیط‌های سرسبز و زیبایی روی سقف این اماکن می‌شود و باعث به وجود آمدن این سؤال در ذهن ما می‌شوند که این مکان‌ها دقیقاً چه هستند؟ به این امکان رووف گاردن گفته می شود.

روف گاردن. به فضای سرسبز، زیبا و با طراوتی که بر روی سقف اماکن مختلف ازجمله اماکن تجاری، صنعتی و مسکونی قرار گرفته‌اند، روف گاردن گفته می‌شود. روف گاردن درواقع کلمه‌ای انگلیسی متشکل از roof و garden به معنای باغی در پشت‌بام می‌باشد که در زبان فارسی هم با نام انگلیسی آن رایج شده است. در بعضی موارد به آن green roof یا بام سبز نیز گفته می‌شود.
روف گاردن ها محدود به مکان خاصی نیستند و حتی شما ممکن است با قرار دادن چند گلدان بر سقف منزل خود، آنجا را تبدیل به روف گاردن کنید! آن‌ها می‌توانند محیطی برای بازی، کاشت گیاهان، سایه‌بان یا فقط یک فضای سبز باشند. هرچند برای ساخت و طراحی روف گاردن های بزرگ‌تر به معماری، مراحل و فرایندهایی ویژه‌ای نیاز است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.
شما دوست عزیز می‌توانید برای طراحی و اجرای انواع مختلف روف گاردن متناسب با سلیقه و فضای مورد نظر خود، با گروه صنعتی کارن روف، گروهی متخصص و باتجربه در ساخت و طراحی روف گاردن، آلاچیق، تراس، پاسیو و … ارتباط برقرار کنید.

تاریخچه روف گاردن

روف گاردن ها از گذشته در انواع مختلف وجود داشتند اما به شکل امروزی نام و فضا و طراحی ویژه‌ای به آن‌ها اختصاص داده نشده بود. یکی از اولین روف گاردن ها در ایتالیا و در سال 1463 میلادی ساخته شد و پس از آن در دهٔ 1890، روف گاردن ها در آمریکا و نیویورک به محبوبیت دست یافتند. اگرچه باغ‌های پشت‌بام عمدتاً به‌عنوان یک امر جدید و فرح‌انگیز برای ثروتمندان کاشته شده و از آن‌ها استفاده می‌شد، اما در اواسط دهه 1970 سیستم جدیدی برای ساخت روف گاردن ها در آلمان ایجاد شد و به شکل گسترده‌تری در بازار عرضه شدند و از سال‌های 2000 به بعد به‌طور کامل جای خود را در زندگی امروزی به دست آوردند.

نقش و مزایای روف گاردن در محیط

اولین نقشی که با مشاهدهٔ روف گاردن ها ممکن است به‌راحتی به آن پی ببریم، نقش دکوراتیو و تأثیر دوچندان آن‌ها در زیباسازی معماری ساختمان و شادابی محیط است.
از نقش چشمگیر روف گاردن ها در بالا بردن کیفیت هوا، معتدل‌سازی دمای محیط و همچنین کاهش آلودگی از طریق جذب دی اکسید کربن هوا و تولید اکسیژن نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. با صرف اوقات فراغت خود در روف گاردن ها به‌راحتی از محیط پر از ترافیک و سروصدای زندگی شهری دور خواهید شد و احساس آرامش و طراوت جای خود را به شلوغی روزمره می‌دهد.
روف گاردن ها می‌توانند به‌صورت یک عایق طبیعی عمل کنند. این باغ‌های زیبا با دریافت انرژی خورشید و ذخیره آن، می‌توانند شما را از استفاده از وسایل سرمایشی و گرمایشی در فصل‌های مختلف سال بی‌نیاز کنند.
یکی دیگر از مزایای روف گاردن ها کشت مواد غذایی است که از این فرایند به‌عنوان کشاورزی در بام یاد می‌شود و به کمک باغ‌های کانتینر دار و سیستم‌های بخصوص خود انجام می‌شود. هرچند کشت گیاهان و سبزیجاتی که شرایط نگهداری ویژه‌ای ندارند و می‌توان آن‌ها را به‌آسانی در محیط رشد داد، برای کاشت در فضای روف گاردن نیز مناسب هستند.
گیاهان موجود در روف گاردن ها آب باران را جذب می‌کنند و باعث کاهش رواناب و تخلیه آب طوفان می‌شوند.

روف گاردن

انواع باغ‌های روف گاردن

باغ‌هایی که در روف گاردن ها تشکیل می‌شوند، عمدتاً بر سه نوع هستند: گسترده، فشرده یا متمرکز، نیمه فشرده یا نیمه متمرکز.

باغ‌های گسترده

باغ‌های گسترده به حداقل لایه بستر خاک نیاز دارند (20 تا 30 سانتی‌متر) و نگهداری و مراقبت از آنان اصلاً دشوار نیست. همچنین نیازی به رعایت استانداردهای ایمنی اضافی ندارند. این باغ‌ها برای انبارها، گاراژها، پشت‌بام‌ها یا سایر مکان‌های اضافی اطراف خانه مناسب هستند. درعین‌حال، این نوع روف گاردن از زیبایی کمتری برخوردار است زیرا نوع پوشش گیاهی که روی این روف گاردن رشد می‌کند بسیار محدود است. چمن، گلسنگ و خزه بهترین پوشش گیاهی برای این نوع باغ‌ها هستند. این نوع روف گاردن ازنظر نوع پوشش گیاهی و فضای ساختمانی از قیمت کمتری برخوردار است و برای آب‌وهوای مرطوب ایده آل است.

باغ‌های فشرده

این باغ‌ها به لایه عمیقی از خاک و محوطه‌سازی و نگهداری منظم نیاز دارند و در این زمینه از هیچ‌گونه محدودیتی برخوردار نیستند. در بعضی موارد، ساختار سقف باید از طریق افزودن کف یا مهاربند اضافی تقویت شود تا بتواند وزن ترکیبی خاک، گیاهان و بارندگی را در خود جای دهد. علاوه بر این، این نوع روف گاردن به ساخت‌وسازهای بزرگ و پایدار نیاز دارد و ازاین‌رو بیشتر ساختمان‌ها برای باغ‌های فشرده مناسب نیستند.
پوشش گیاهی باغ‌های فشرده مشابه باغ حیاط خانه می‌باشد و گیاهان مختلف مانند گل‌ها، بوته‌ها، درختان و چندین عنصر پارک را می‌توان در این نوع باغ‌ها کاشت و شامل محدودیتی در این زمینه نیستند. توجه داشته باشید که علاوه بر نیازهای اصلی در نگهداری روف گاردن فشرده، در هنگام آبیاری نیز توجه ویژه‌ای می‌طلبد.

روف گاردن

 

باغ‌های نیمه فشرده

این نوع روف گاردن به لایه خاک نسبتاً عمیق‌تری نیاز دارد(30 سانتی‌متر تا یک متر) که باعث می‌شود گونه‌های گیاهی متنوع‌تری را در خود جای دهد. به دلیل این نوع پوشش گیاهی، مسئولیت بیشتری برای نگهداری خاک و آب وجود دارد لذا به ساختار باثبات‌تری نیاز است.
سرده‌ای از گل‌های ناز که به دلیل شادابی نیازی به آبیاری مکرر ندارند و گیاهان بوته‌ای برای رشد در این محیط مناسب هستند. گل‌های وحشی که نیازی به نگهداری ندارند نیز می‌توانند به‌راحتی در چنین باغ‌هایی پرورش داده شوند.

انواع کلاس های روف گاردن

مشخصات روف گاردن کلاس( الف)
کف بام:سنگ یا موزائیک
فضای اطراف:پوشش گیاهی وشمشاد
وسط:پوشش چمن طبیعی ومصنوعی
اجرای فضای سبز:عایق کاری وزهکشی
جنس مبلمان ترموود
دارای الاچیق،پرگولا
نورپردازی:چراغ محوطه و نورمخفی
مشخصات روف گاردن کلاس(ب)
کف بام: ترموود
پوشش گیاهی فضای اطراف :گیاهان طبیعی و کاج
اجرای فضای سبز:باکس ترموود،فلاور باکس
جنس مبلمان حصیرو چرم
دارای آلاچیق وپرگولا
نورپردازی:چراغ محوطه
مشخصات روف گاردن کلاس(پ)
کف بام:ترموود پلکانی
جنس مبلمان:ترموود
دارای آلاچیق یا سایبان
نورپردازی:چراغ باغی ،نور مخفی

گروه صنعتی کارن روف
همان‌طور که مطالعه کردید در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با تعریف روف گاردن، نقش، مزایا و انواع آن آشنا کنیم. فراموش نکنید که طراحی و ساخت روف گاردن ها نیاز به اصول، قوانین و شرایط بخصوصی دارد و بدون مشاوره و کمک افراد متخصص و باتجربه، به‌تنهایی نمی‌توان دست به کار شد. دیگر نیاز نیست در مورد چگونگی ساخت و طراحی روف گاردن خود نگران باشید؛ گروه صنعتی کارن روف، متخصص در طراحی و تولید انواع روف گاردن، دیوار سبز و ارائه‌دهنده انواع پروفیل چوب پلاست های باکیفیت، آماده است تا بهترین خدمات را در این زمینه برای شما ارائه دهد.

سوالات متداول روف گاردن چیست؟

روف گاردن. به فضای سرسبز، زیبا و با طراوتی که بر روی سقف اماکن مختلف ازجمله اماکن تجاری، صنعتی و مسکونی قرار گرفته‌اند، روف گاردن گفته می‌شود.
روف گاردن یا باغ بام محوطه‌ای شبیه باغ و فضای سبز است که بر روی بالاترین قسمت هر نوع ساختمانی می‌تواند اجرا شود.
مرحله اول:در این مرحله که به کارهای عمرانی اختصاص دارد، عملیات مربوط به ایزولاسیون و زهکشی انجام می شود. مرحله دوم:لنداسکیپ یا همان محوطه سازی: در این مرحله فضای سبز ایجاد شده و تجهیزات مورد نیاز فضای باز مانند آلاچیق، سایبان، مبلمان باغی، آبنما، باربیکیو و کباب پز و … به فضا اضافه می شود.
1-لایه ضد آب 2-لایه عایق 3-لایه زهکش 4-لایه ژئوتکستایل –لایه صافی 5 لایه مانع ریشه ها
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیگر نوشته ها

نظرتتان را با ما درمیان بگذارید

گفتگو کنید

2 نظر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن