دیوار سبز و تاثیر آن در زیبایی نمای شهری

دیوار سبز و تاثیر آن در زیبایی نمای شهری

دیوار سبز یا گرین وال به مجموعه از گیاهان گفته می شود که بر روی یک دیوار قرار دارند و در حال رشد هستند. استفاده از دیوار سبز قدمت بسیار زیادی دارد و از دوران باستان مورد توجه انسان بوده است. در سال های اخیر و با اوج گرفتن شهرنشینی دوباره این طرح فوق العاده سر و صدای زیادی به پا کرده است. یکی از مزیت های مهم دیوار سبز زیباسازی محیط شهری می باشد. در واقع هر چقدرکه تعداد دیوارهای سبز در شهر بیشتر شود، جلوه کلی شهر نیز زیباتر خواهد شد. در ادامه این مقاله بهتر به این نقش مهم دیوار سبز خواهیم پرداخت.

فرایند زیباسازی فضای شهری با دیوار سبز

همانطور که می دانید میزان فضای سبز موجود در شهرها کم است و برای اینکه حس طبیعت به آن ها برگردد باید اقدامات زیادی انجام داد. خوشبتانه اجرای طرح هایی نظیر روف گاردن و دیوار سبز این مشکل را کمتر کرده است. مکان هایی مانند دیوارهای دو طرف خیابان مکان مناسبی برای اجرای دیوار سبز خواهند بود. همچنین پارکینگ های عمومی، ساختمان ها و فروشگاه ها نیز بستر خوبی برای ایجاد دیوار سبز هستند و زیبایی خاصی را ایجاد می کنند. البته مزیت دیوار سبز فقط برای زیبایی نیست بلکه محاسن دیگری نیز خواهد داشت. معمولا دیوارهای ساختمان ها حالت خشک و بی روح دارند و زمانی که آن ها را مشاهده می کنید حس خاصی به شما دست نمی دهد. یکی از دلایل سختی زندگی شهری نبود طبیعت مناسب است که همین امر بر روی خلق و خوی انسان نیز تاثیرگذار می باشد.

مطالب مرتبط  انواع سنگ های محوطه سازی

وجود یک دیوار سبز می تواند دیوار خشک و بی روح را به یک پدیده زنده و هیجان انگیز تبدیل کند. مسلما این مورد باعث می شود تا کسانی که آن را نگاه می کنند حس بهتری نسبت به خود و زندگیشان داشته باشند. برای اینکه جذابیت دیوار سبز بیشتر شود می توان آن را همراه را روف گاردن اجرا کرد. ترکیب و اتصال این دو مورد در کنار هم می تواند یک شاهکار زنده خلق کند و بیننده را به وجد بیاورد. ورودی ساختمان ها بخش مهمی از ساختمان است که اگر با دیوار سبز پوشانده شود شکل زیبایی را برای آن ایجاد می کند. در سال های اخیر شهرداری نیز برنامه های خود را برای افزایش فضای سبز به اجرا در می آورد. مسلما هر چقدر که تعداد دیوار سبز در سطح شهر بیشتر شود،‌ زیبایی آن نیز دچار تغییرات مشهودی خواهد شد.

دیوار سبز و تاثیر آن در زیبایی نمای شهری

طراحی درست و حرفه ای دیوار سبز

به جرات می توان گفت که مهمترین بخش طراحی یک دیوار سبز انتخاب نوع گیاه است. این مورد باید با توجه به شرایط محیطی انجام شود. در مناطقی که هوای سرد دارد باید از گیاهان چند ساله مخصوص مناطق سردسیر استفاده کرد. یک گونه خاص از گیاه مو وجود دارد که در طول زمستان شاخه های خود را حفظ می کند و فقط برگ هایش می ریزد. این گیاه در مناطقی همچون شهر زنجان برای نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. به صورت کلی گیاهان به صورت تند یا کند رشد می کنند. با توجه به مکانی که برای دیوار سبز انتخاب می شود باید یک گیاه مناسب برای آن در نظر گرفت.

مطالب مرتبط  استفاده از پنل خورشیدی در روف گاردن

البته این امکان وجود دارد که چندین گیاه در یک دیوار سبز گردآوری شوند. همین تنوع می تواند دیوار سبز را زیباتر کند و طرح خاصی به آن ببخشد. یکی دیگر از مزیت های دیوار سبز که اهمیت زیادی دارد ایجاد سایه می باشد. وجود سایه در محیط شهری می تواند حس خوبی را برای رهگذران از خیابان ایجاد کند. نکته جالب این است که دیوار سبز و روف گاردن نقش مهمی در کاهش دمای هوا در محیط شهری خواهند داشت. این سازه ها جریان هوای عمودی را قطع می کنند و از این طریق دمای هوا را کمتر خواهند کرد. این مورد به خصوص در روزهای گرم تابستانی بسیار عالی است و باعث تعدیل هوای شهر خواهد شد. همچنین گیاهان دیوار سبز به عنوان یک عایق عمل کرده و در کاهش مصرف انرژی نقش حیاتی دارند.

سخن پایانی

اجرای دیوار سبز می تواند برای همه انسان ها مفید باشد و یک ابداع بزرگ در محیط های شهری محسوب می شود. همانطور که می دانید سرانه فضای سبز در شهرها پایین است و باید برای افزایش آن کارهای لازم را انجام داد. ایجاد دیوار سبز و روف گاردن در این مورد بسیار اهمیت دارد و بخش زیادی از مشکلات را حل خواهد کرد. امروزه می توان دیوار سبز را در مکان های مختلفی ایجاد نمود و از فواید آن نهایت استفاده را برد.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیگر نوشته ها

نظراتتان را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن