با قوانین استفاده از روف گاردن آشنا شوید

با قوانین استفاده از روف گاردن آشنا شوید

تا چه اندازه با قوانین استفاده از روف گاردن آشنا هستید؟ آیا اجرای روف گاردن نیاز به مجوز دارد؟ روف گاردن یا همان بام سبز به فضایی گفته می شود که طی چند سال اخیر جای خود را در میان خانواده های ایرانی به ویژه افراد ساکن در آپارتمان های مختلف باز کرده است.

این نوع فضای به سازه های عمودی گفته می شود که انواع گیاهان و دیگر فضای سبز زیبا و جذاب به آن وصل شده اند و می توان گفت تقریبا برای هر خانه و آپارتمانی چه داخل و چه بیرون از خانه مناسب است و می تواند خود را با انواع موقعیت های مختلف سازگار سازد.

بی شک گنجاندن فضای سبز در نواحی مختلف محیط شهری نه تنها بسیار زیبا و چشم نواز است بلکه مزیت های دیگری نیز به دنبال دارد. اجرای چنین فضای هوشمندی به دلیل استفاده از فناوری و هوش مصنوعی شباهت بسیار زیادی به فضای سبز طبیعی دارد.  که به راحتی و به صورت اتوماتیک کنترل می شود و می توان به دلخواه خود جلوه های زیبای آن را افزایش داد.

مزیت های استفاده از روف گاردن از دیدگاه شهرداری

صرفه نظر از تمامی مزیت هایی که روف گاردن یا دیوار سبز می تواند برای نمای شهری و ساختمان های مختلف به همراه داشته باشد ساخت، اجرا و استفاده از آن بایستی با یک سری قوانین و استانداردهای تعریف شده از سوی شهرداری منطقه همراه باشد. اگرچه قوانین استفاده از آن چندان قوانین سخت و دست و پاگیری نیست. جالب تر اینکه شهرداری استان های مختلف در ایران به ویژه شهرداری تهران به دلیل کمبود فضای طبیعی زنده، از نحوه اجرا و استفاده از این فضای کاربردی حمایت می کند.

همانطور که می دانید شهرداری ها نقش بسیار مهمی را در سازه های ساختمانی و شهری( هر سازه ای که ارتباط مستقیمی با زندگی شهری داشته باشد) ایفا می کند و قطعا داستان روف گاردن هم از چنین قاعده و قانونی مستثنی نیست. نکته جالب اینکه داستان مربوط به این فضای شهری را از سایر سازه های متمایز کرده این است که شهرداری در سراسر نقاط کشور همیشه طرفدار ایجاد فضا و دیوار سبز برای جلوه دادن به نمای شهری است.

افزایش بر محبوبیت ساخت، دریافت عوارض کم و معافیت های مالیاتی از قوانین اخذ شده از سوی شهرداری جهت استفاده از این سازه است.

در نهایت آن دسته از آپارتمان هایی که حجم زیادی از فضای شهری را بابت ساخت و ساز به خود اختصاص داده اند و از کمبود فضای سبز طبیعی بی نصیب هستند می توانند با نصب و اجرای روف گاردن در نواحی داخلی و خارجی ساختمان اعم از پشت بام، میزان سطح بهره مندی از چنین فضایی را به طرز قابل ملاحظه ای افزایش دهند.

با قوانین استفاده از روف گاردن آشنا شوید

مفاد مندرج در قوانین استفاده از روف گاردن

با توجه به مطالب فوق ساخت و استفاده از انواع روف گاردن همواره مورد حمایت شهرداری ها جهت زیباسازی نمای شهری است. از این رو اصولا از این فضا با توجه به شرایط و موقعیت منطقه شهری استفاده می شود.

جدای از این ها اجرای هر سازه ساختمانی در هر منطقه ای پیرو یک سری قوانین و اصول خاصی است که از سوی شهرداری تعیین می شود و استفاده از این فضای سبز نیز از چنین قوانین وضع شده ای بی نصیب نیست.

در ادامه بیشتر در رابطه با مفاد مندرج در قوانین استفاده از دیوار سبز صحبت خواهیم کرد.

قانون اول

در صورت نبود یا کمبود فضای سبز طبیعی یا در شرایطی که نیاز باشد حداقل ممکن فضای سبز تامین شود شهرداری منطقه این اختیارات را دارد که امتیازات لازم را به صاحبان ساختمان ها جهت تامین فضای سبز هوشمند ارائه دهد.

قانون دوم

شهرداری این اختیار را دارد که به میزان 30 درصد مساحت اضافه به عنوان مساحت مفید ساختمان برای استفاده و اجرای روف گاردن یا دیوار سبز با در نظر گرفتن عوارض قانونی و سایر استانداردهای ساختمانی در اختیار مالکان قرار دهد.

قانون سوم

شهرداری کلانشهرهای کشور از جمله تهران برای همگانی کردن اجرای روف گاردن قانون خاصی را تبیین کرده است که مفاد مندرج در آن به این شرح است:

مالکین ساختمان می توانند نسبت به کسر فضای مفید ساختمان و اختصاص دادن آن به اجرای روف گاردن به ازای حداکثر هر واحد پنج متر جریمه را از شهرداری دریافت کنند.

قانون چهارم

قانون دیگری از سوی شهرداری در رابطه با استفاده از روف گاردن در پشت بام وضع شده است و آنهم به کاهش میزان هزینه های ناشی از تراکم ساختمان مربوط می شود. بر اساس چنین قانون وضع شده ای به ازای هر متر مربع فضای پشت بام که به اجرای روف گاردن اختصاص داده می شود مبلغی از هزینه تراکم کل ساختمان کسر می گردد.چنانچه قصد دارید در پشت بام آپارتمان خود محیطی مفرح و بانشاط داشتباشید بهترین گزینه روف گاردن است.گروه مهندسی کارن روف با بیش از یک ده تجربه در طراحی وساخت روف گاردن می تواند به شما مالکین محترم کمک کنند.شما کافیست با شماره:۰۲۱۷۲۴۵۴ با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

دیگر نوشته ها

نظراتتان را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *