ایمیل

info[at]carenroof.com

ارتباط با ما

02172454

Landscaping

طراحی و اجرای محوطه یا محوطه سازی

یکشنبه 5 دی 1400

وقتی صحبت از محوطه سازی به میان می‌آید، افراد تلاش می‌کنند با کمی زیر و رو کردن این اصطلاح، به آن اطلاعاتی که مدنظر دارند برسند. اصلی‌ترین دلیل آن هم به رواج بیش از حد آن در دنیای کنونی ارتباط دارد. هرچند که عملیات‌های مختلفی را شامل می‌شود، اما باز هم از تعداد طرفداران و میزان علاقمندی‌ آنان کاسته نشده است.
گسترش زندگی شهری باعث شده تا برخی محوطه سازی را تنها کاشت گل و گیاه و ایجاد محوطه‌ای سبز در حیاط یا ویلا و آپارتمان بدانند. اما این روزها نمیتوان محوطه‌سازی را تنها به این موارد تعمیم داد. زیرا در حال حاضر محوطه سازی نه تنها فضای سبز مدرنی را شامل می‌شود که المان‌های مختلف نظیر نهر، برکه، آبنما و… را در اختیار دارد، بلکه نقشی غیرقابل انکار در کاهش مصرف انرژی ایفا می‌کند.

اگر بخواهیم یک تعریف درست و اساسی از محوطه سازی داشته باشیم باید آن را نوعی معماری بر پایه یک سری اصول و استاندارد مشخص بدانیم که مهم‌ترین هدف آن، بهره‌گیری بهینه از بهترین المان‌های موجود برای خلق هوشمندانه فضایی دلچسب است. با توجه به این مسئله که مردم به زندگی آپارتمانی روی آورده‌اند، شاهد علاقمندی بی حد و مرز آنها به محوطه هستیم. از همین رو در نظر داریم در ادامه این مقاله توضیحاتی را در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

Landscaping-

محوطه سازی را بشناسید

برای یک تعریف ساده از محوطه سازی باید گفت؛ محوطه سازی ترکیبی از علم و هنر است. درواقع متخصصان آن را با دانش باغبانی، المان‌های مختلف و جایگذاری‌های مناسب کنار هم و همچنین اصول طراحی مناظر ترکیب کرده و یک شاهکار بی‌نظیر و بی‌مانند را خلق می‌کنند. در این میان خالی از لطف نیست اگر بگوییم لند اسکیپ شاخه‌ای گسترده در صنعت ساخت و ساز به حساب می‌آید. به‌گونه‌ای که ساخت هرگونه فضا در محوطه یک ویلا یا ساختمان، شهرک‌های مسکونی و… در این بخش گنجانده می‌شود.

با این تفاسیر میتوان گفت؛ متخصصان محوطه سازی میتوانند برای دگرگون سازی فضا به شما کمک کنند. یک معمار منظره، نه تنها در مرحله طراحی بلکه در فرآیند اجرا و ساخت آن نیز همراه شما بوده و راهنمایی‌های کاربردی و بسیار مفیدی را ارائه می‌دهد، تا نتیجه دلخواه حاصل شود.
برخی معتقدند اگر می‌خواهید فضای بیرونی به مراتب زیباتر از گذشته داشته باشید، محوطه سازی لازمه آن است. از طرفی زمانی که صحبت از محوطه سازی به میان می‌آید، گزینه‌های زیادی پیش رو افراد قرار می‌گیرد.

برخی یک ترکیب کاملا متعادل از سخت منظر ( به مانند پاسیو ) و نرم منظر ( به مانند گیاهان ) را خواهان هستند. اما برخی افراد سلیقه متفاوتی داشته و میخواهند یک محوطه کاملا پایدار داشته باشند تا علاوه بر ساخت یک محوطه طبیعی، هزینه‌های آتی نظیر مصرف آب را کاهش دهند. حتی مشاهده شده که برخی به دنبال یک سبک خاص از باغ و باغچه هستند و با ترکیبی از سبک مدرن و استوایی، محوطه‌ای کاملا نو را می‌سازند.
کمی فکر کنید، شما کدام سبک از محوطه سازی را ترجیح می‌دهید؟

طراحی محوطه سازی لنداسکیپ چیست؟

لند اسکیپ به معنی چشم انداز، دورنما و منظره است. طراحی لنداسکیپ را می‌توان پل ارتباطی بین معماری منظر و طراحی باغ تعریف کرد که به زیبا سازی فضای بیرون از خانه و محوطه اطراف آن می‌انجامد. از آنجا که گیاهان در قلب طراحی های منظر قرار دارند، شناخت دانش باغبانی یکی از مؤلفه‌های مهم طراحی و اجرای منظر است.

کاراکترهای اصلی در لنداسکیپ

  • چمن
  • بوته‌ها
  • گل، درختان گلدار و بدون گل
  • چشمه‌ها و حوض‌های مصنوعی

برای محوطه‌هایی که ارتفاع کل محوطه یکسان و یکنواخت نیست، گاه پله اجرا می‌شود. استفاده از فرمول 2h+b=63 برای طراحی پله‌ها یک اصل در طراحی لنداسکیپ است. از این فرمول می‌توان برای هر نوع پله و هر جا استفاده کرد.

اصول طراحی لنداسکیپ برای فضای سبز

جهت طراحی یک لنداسکیپ استاندارد می‌بایست اصول طراحی رعایت شود. این اصول ترتیب و سلسله مراتب خاصی ندارد، اما بر نحوه احساس، جریان و کارایی طرح تأثیرگذار است. هر یک از این اصول، می‌تواند پیاده سازی شود و یا اصلاً به کار نیاید. اما اگر رعایت شود، به شما اجازه می‌دهد تا طرحی زیبا، یکپارچه و منسجم داشته باشید.

  • سادگی
  • تنوع
  • تأکید
  • توالی یا ترتیب
  • مقیاس
  • تکرار عناصر

سادگی:

یک طراحی ساده و کاملاً واضح، طرحی است که افزایش کارایی آن آسان‌تر باشد. عناصری که بهبود طراحی نشوند و یا تأثیری در طراحی ایجاد نکنند را می‌توان حذف کرد. این امر باعث ساده شدن طرح خواهد شد. آنچه که مهم است در اولویت قرار دهید.

تنوع:

انتخاب، شکل و اندازه باید به منظور ایجاد علاقه بصری متنوع باشد. با این حال، صرفاً برای ایجاد ترکیبات متنوع سادگی را فراموش نکنید.

تأکید:

با استفاده از بافت، فرم و رنگ می توان بخش یا بخش های مورد نظر را مورد تأکید قرار داد و توجهات را به آن جلب کرد. اما دقت کنید که در این مورد زیاده روی نشود؛ زیرا تأکید زیاد احساس آشفتگی ایجاد خواهد کرد. گیاهان اصلی می توانند در تأکید و یا ملایم کردن ویژگی های معماری تأثیرگذار باشند.

توالی:

توالی (Sequence) به نحوه استفاده از انتقال در عناصر، اندازه، شکل و بافت گیاه اتلاق می‌شود. تغییرات تدریجی یک عنصر در یک زمان، توالی روان و جذابی را ارائه می‌دهد. تغییرات ناگهانی از یک گیاه بلند به یک گیاه کوتاه یا یک گیاه با بافت ظریف به یک گیاه خشن، توالی خوبی ارائه نمی‌دهد.

مقیاس:

تناسب: اندازه اجزای موجود در یک منظره مقیاس و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر تناسب است. اندازه یا مقیاس یک لنداسکیپ و کاراکترهای موجود در آن باید به نحوی باشد که همگی در یک تعادل باشند.

اصول و قوانین طراحی و اجرای لنداسکیپ

تکرار عناصر در محوطه سازی

تکراربرخی از کاراکترهایی را که در طراحی لنداسکیپ خود استفاده کرده‌اید، تکرار کنید. زمانی که جنبه‌ای از طراحی یکپارچه باشد، تکرار رخ داده است. تکرار می‌تواند مفید باشد؛ اما مراقب باشید که بیش از حد از آن استفاده نکنید. یکی از طراحان مشهور لنداسکیپ قرن بیستم در مورد تکرار عناصر می گوید: یکی از عوامل اصلی در حظ بصری از یک منظره، تکرار مکرر یک عضو است. در این مورد می‌توان به ترتیب کاشت گیاهان اشاره کرد.

گیاه یکی از اِلمان‌های اصلی در طراحی منظر است؛ بنابراین، به نحوه کاشت گیاهان توجه کنید. هر الگویی که برای کاشت گیاهان در نظر می‌گیرید، بهتر است به نحوی باشد که کاشت از بزرگ به کوچک انجام شود. به طور مثال، اول درخت‌ها، سپس درختچه‌ها و در نهایت گل‌ها و گیاهان کوچک‌تر و در نهایت چمن را در برنامه کاری کاشت قرار دهید.

 

Landscaping-

موارد مهم در محوطه سازی

برای اینکه در محوطه سازی موفق عمل کنید لازم است تا با برخی از المان‌ها و نکات مرتبط آشنا شوید. هر چند که انتخاب هرکدام از آنها ارتباط مستقیمی با مکان اجرای آن دارد. بیایید برخی از این موارد را بشناسید:

Landscaping

*فضای سبز

همانطور که از اسمش پیداست، منظور از فضای سبز، ایجاد پوشش گیاهی مناسب با منطقه جغرافیایی مکانی است که قصد محوطه سازی آن را دارید. بهره گیری از انواع درختچه‌های سبز و درختان و گیاهان، از جمله عناصر سبز به حساب می‌آید که اغلب معماران منظره از آن استفاده می‌کنند. در این میان با توجه به گستردگی فلاورها، از باکسهای چوبی، چمن‌های طبیعی یا مصنوعی و… نیز کمک گرفته می‌شود تا فضایی دلنشین به وجود آید.

* مورد توجه قرار دادن مسیرهای دسترسی

اینکه چه مسیری را برای دسترسی به محوطه سازی در نظر میگیرد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. درواقع معماران برای طراحی پلان محوطه باید به‌گونه‌ای عمل کنند تا نه تنها ورود و خروج از آن بسیار آسان باشد، بلکه قابلیت دسترسی به سایر نقاط فضای سبز نیز وجود داشته باشد.

Landscaping

*سازه‌های فضای باز

اگر می‌خواهید فضا و محوطه بیرونی مکان مورد نظر را جذاب‌تر و شیک‌تر کنید، بهره گیری از مبلمان و سایر سازه‌ها یکی از بهترین گزینه‌هایی به شمار می‌آید که پیش‌روی شما قرار دارد. مطمئنا در ویلاهای مختلف آلاچیق‌هایی را دیده‌اید که زیبایی خاصی به محوطه بخشیده‌اند. در این میان میتوان به سازه‌های دیگری همچون نیمکت، فلاورباکس، آبنما و… نیز اشاره کرد که منجر به تغییرات اساسی در فضا می‌شود.

*اهمیت نورپردازی

نورپردازی از جمله مهم‌ترین نکاتی به حساب می‌آید که باید در حین محوطه سازی به آن اهمیت دهید. به عبارت ساده‌تر برای اینکه بخواهید از محیط و فضای ساخته شده لذت ببرید، نور مناسب خصوصا در حین شب یکی از الزامات به حساب می‌اید. بهره‌گیری از انواع نورپردازی‌های جذاب جلوه خاصی به فضا می‎‌بخشد که نباید از آن غافل شد.

*کف سازی مناسب

متخصصان بر این عقیده اند؛ اگر میخواهید محوطه‌ای باکیفیت داشته باشید؛ باید در بخش کف سازی فوق العاده موثر عمل کنید. در واقع کف تاثیر مستقیمی بر زیبایی، فضا و دسترسی به بخش های مختلف دارد. از همین‌رو بهره گیری از مواد و مصالح مناسب از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.
نتیجه گیری
در این مقاله تا حد امکان در رابطه با محوطه سازی صحبت کردیم. درواقع زندگی صنعتی امروزی باعث شده تا فضای سبز و همجواری با آن، به یکی از مهم‌ترین خواسته‌های انسان تبدیل شود. خوشبختانه در دنیای پیشرفته امروز به راحتی میتوان از پس انجام این کار برآمد. چه بسا که شرکت کارن روف با سال‌ها تجربه خود در این مسیر می‌تواند راهنمایی ها و اطلاعات کامل و دقیقی را در اختیار شما قرار دهد. تنها کافیست به بخش تماس باما مراجعه کنید تا از خدمات و تخصص آنها مطلع شوید.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

خدمات دیگر

نظرتتان را با ما درمیان بگذارید

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

©طراحی و بهینه سازی سایت توسط اینتن